Lenovo LC50 Monitor Webcam
Part# GXC1D66064-02
EAN:
Lenovo LC50 - Webcam - colour - 1920 x 1080 - 1080p - audio - USB 2.0 - MJPEG, YUY2 - DC 5 V
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo LC50 - webcam |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | Tilt adjustment, privacy shutter |
| Dimensions (WxDxH) | 11.6 cm x 3.9 cm x 5.59 cm |
| Weight | 111 g |
| Device Type | Webcam |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Optical Sensor Type | 1/2.9" |
| Colour | Raven black |
| Audio | Yes: built-in dual stereo microphones |
| Voltage | DC 5 V |
| Camera | Colour |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Environmental Parameters (operating) | -5 °C - 40 °C; 0 - 90% relative humidity |
| Video Modes | 1080p |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
General features
| Device Type | Webcam |
| Audio Support | Yes: built-in dual stereo microphones |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 11.6 cm |
| Depth | 3.9 cm |
| Height | 5.59 cm |
| Weight | 111 g |
Ports
| Ports | USB - 4 pin USB Type A |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 3 years |
Compliance
| Compliant Standards | VCCI, BSMI, NOM, SASO, FCC, KCC, ICES, EAC, CB 62368-1, UKR |
| Colour | Raven black |
Power
| Power Requirements | DC 5 V - 150 mA |
Software
| OS Required | Microsoft Windows 7, Windows 10, Windows 10 Pro, Windows 10 Home Single Language 64-bit Edition, Windows 10 Home in S mode |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Relative Humidity (operating) | 0 - 90% |
Webcam
| Type | Colour |
| Digital Video Format | MJPEG, YUY2 |
| Max Digital Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Modes | 1080p |
| Digital Video Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Features | Tilt adjustment, privacy shutter |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 13.7 cm |
| Shipping Depth | 7 cm |
| Shipping Height | 6.2 cm |
| Shipping Weight | 181 g |
Digital Image Sensor
| Type | 1/2.9" |
Interface
| Computer Interface | USB 2.0 |
Specifications
Designed for home learning and remote working, the Lenovo LC50 monitor webcam streams in full 1080p resolution. Attaching to your monitor simply with a magnet, LC50 complements your screen head"s modern chic styling while minimizing clutter and fuss. 90° FOV helps you demonstrate wider view. With its built-in dual mics featuring smart voice capturing, the LC50 is equally great at capturing sound and picks out your voice within a 2-meter range. Privacy features include a physical shutter and Lenovo-patented Privacy Light, which illuminates to show whenever your video or audio is live.