Lenovo Smartcard Wired Keyboard II FR
Part# 4Y41B69369
EAN:0195348751025
Lenovo Smartcard Wired Keyboard II - Keyboard - USB - French - black - OEM - CRU
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Smartcard Wired Keyboard II - keyboard - French - black Input Device |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 44.5 cm x 16.2 cm x 2.4 cm |
| Weight | 978 g |
| Package Type | OEM |
| Device Type | Keyboard |
| Connectivity Technology | Wired |
| Keys Qty | 106 |
| Colour | Black |
| Interface | USB |
| Pricing Type | Customer-replaceable Unit (CRU) |
| Security Devices | Smart card reader |
| Localization and Layout | French |
General features
| Device Type | Keyboard |
| Interface | USB |
| Keys Qty | 106 |
| Localization and Layout | French |
| Keyboard Technology | Plunger |
| Security Devices | Smart card reader |
| Adjustable Height | Yes |
| Width | 44.5 cm |
| Depth | 16.2 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Weight | 978 g |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Colour | Black |
| Cable Length | 2 m |
| Compliant Standards | CB, cTUVus, TUV Mark, BIS, FCC, VCCI, BSMI, KCC, ISO 7816-1, ISO 7816-2, ISO 7816-3, ISO 7816-4 |
| Package Type | OEM |
| Key Life Span | 10 million clicks |
| Pricing Type | Customer-replaceable Unit (CRU) |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 95% |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 47.2 cm |
| Shipping Depth | 20.6 cm |
| Shipping Height | 3.7 cm |
| Shipping Weight | 1.585 kg |
OS Required
| OS Required | Microsoft Windows 7 / 10 |
Specifications
In workplaces where information is sensitive, authentication and secure data access are the keys to prevent disasters. Lenovo Smartcard Wired Keyboard II is a purpose-built solution that gives you the best of both worlds. The power of a full-size keyboard with the added security of an integrated smartcard reader for applications that require enhanced protection.
- Adjustable comfort
The Lenovo Smartcard Wired Keyboard II comes with an adjustable height feature, ensuring ergonomic comfort for users during long hours of typing. - Enhanced security
Equipped with a built-in smart card reader, this keyboard offers an additional layer of security for sensitive data, making it an ideal choice for environments where data protection is paramount. - Broad compatibility
Designed to be fully compatible with PC systems, this keyboard offers seamless integration for a wide range of computing environments.