ThinkPad USB-C Dock-EU Gen 2
Part# 40AS0090EU
EAN:0193124916453
Lenovo ThinkPad USB-C Dock Gen 2 - Docking station - USB-C - HDMI, 2 x DP - 1GbE - 90 Watt - Europe
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad USB-C Dock Gen 2 - docking station - USB-C - HDMI, 2 x DP - 1GbE |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 17.1 cm x 8 cm x 3.075 cm |
| Weight | 325 g |
| Networking | Gigabit Ethernet |
| Power | Power adapter AC 120/230 V (50/60 Hz) 90 Watt Power Provided |
| Product Type | Docking station |
| Localisation | Europe |
| Colour | Black |
| Designed For | 100e Chromebook (2nd Gen) AST; 13w Yoga; ThinkPad E14 Gen 4; E15 Gen 4; L13 Gen 3; L13 Yoga Gen 3; L14 Gen 3; L15 Gen 3; P1 Gen 5; P14s Gen 3; P15v Gen 3; P16s Gen 1; T14 Gen 3; T14s Gen 3; T15p Gen 2; T15p Gen 3; T16 Gen 1; X1 Carbon Gen 10; X1 Nano Gen 2; X1 Yoga Gen 7; X13 Gen 3; Yoga Duet 7 13 |
| Docking Interface | USB-C |
| Video Interfaces | HDMI, 2 x DP |
General features
| Product Type | Docking station |
| Width | 17.1 cm |
| Depth | 8 cm |
| Height | 3.075 cm |
| Weight | 325 g |
| Enclosure Colour | Black |
| Localisation | Europe |
Ports
| Interfaces | 3 x USB 3.1 ¦ 2 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A ¦ 1 x audio - headphones/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x USB-C ¦ 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A ¦ 2 x audio / video - DisplayPort - 20 pin DisplayPort ¦ 1 x network - RJ-45 |
Warranty
| Service & Support | - 3 years |
Network
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet |
Compliance
| Cables Included | 1 x USB-C cable |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), wake on LAN |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | TUV, VCCI, BSMI, NOM, CB, FCC, SII, KCC, ICES, cULus, Kvalitet, EAC, RCM, Ukraine EMC DoC, LoA |
Power
| Power Device | Power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 90 Watt |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
Resolution
| Max Resolution Details | 3840 x 2160 - 60 Hz (DisplayPort 1.4 only) ¦ 3840 x 2160 - 60 Hz (HDMI only) ¦ 3840 x 2160 - 30 Hz (DisplayPort1 1.4 and DisplayPort2 1.4 simultaneously) ¦ 3840 x 2160 - 30 Hz (DisplayPort 1.4 and HDMI simultaneously) ¦ 2560 x 1600 - 60 Hz (DisplayPort1 1.4 and DisplayPort2 1.4 simultaneously) ¦ 2560 x 1600 - 60 Hz (DisplayPort 1.4 and HDMI simultaneously) ¦ 1920 x 1080 - 60 Hz (DisplayPort1 1.4 and DisplayPort2 1.4 and HDMI simultaneously) ¦ 3840 x 2160 - 30 Hz (DisplayPort 1.2 only) ¦ 1920 x 1080 - 60 Hz (DisplayPort1 1.2 and DisplayPort2 1.2 simultaneously) ¦ 1920 x 1080 - 60 Hz (DisplayPort 1.2 and HDMI simultaneously) ¦ 1024 x 768 - 60 Hz (DisplayPort1 1.2 and DisplayPort2 1.2 and HDMI simultaneously) |
Requirements
| OS Required | Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 |
Specifications
ThinkPad USB-C Dock Gen 2 (40AS), next generation of USB-C one-cable universal docking solutions. Supports vivid 4K displays or multiple 1080p screens, charge your notebook, connect legacy USB peripherals, wired networks and rapidly charge your mobile devices.