ThinkPad Pro Dock (NEW rev.)- 135W - EU
Part# 40AH0135EU
EAN:0192076019878
Lenovo ThinkPad Pro Docking Station - Docking station - 2 x DP - 135 Watt - Korea, Europe
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad Pro Docking Station - docking station - 2 x DP |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 37.8 cm x 15.9 cm x 5.41 cm |
| Weight | 765 g |
| Power | Power adapter 135 Watt Power Provided |
| Product Type | Docking station |
| Localisation | Korea, Europe |
| Designed For | (with dock interface) ThinkPad A285; A485; E490; L13; L13 Yoga; L14 Gen 1; L15 Gen 1; L480; L490; L580; L590; P14s Gen 1; P43s; P52s; P53s; T14 Gen 1; T14s Gen 1; T480; T490; T495; T580; T590; X1 Carbon (6th Gen); X1 Carbon (7th Gen); X1 Carbon Gen 8; X1 Yoga (4th Gen); X1 Yoga Gen 5; X13 Yoga Gen 1 |
| Video Interfaces | 2 x DP |
General features
| Product Type | Docking station |
| Width | 37.8 cm |
| Depth | 15.9 cm |
| Height | 5.41 cm |
| Weight | 765 g |
| Localisation | Korea, Europe |
Ports
| Interfaces | 1 x USB 3.1 Gen 1 with Always-on charging ¦ 2 x USB 3.1 Gen 1 ¦ 1 x USB-C ¦ 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x audio / video - DisplayPort - 20 pin DisplayPort ¦ 2 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A ¦ 1 x audio - headphones/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x docking / port replicator |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Included Accessories | 2 x security keys |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), wake on LAN, Preboot Execution Environment (PXE) support, MAC address pass-through, maximum resolution: 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Compliant Standards | UL, cUL, NOM, FCC, ICES |
Power
| Power Device | Power adapter |
| Power Provided | 135 Watt |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
Resolution
| Max Resolution Details | 4096 x 2160 - 60 Hz (DisplayPort only) ¦ 4096 x 2160@30Hz, 4096 x 2160@30Hz (DisplayPort1 and DisplayPort2 simultaneously) |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 42.2 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Shipping Height | 8.6 cm |
| Shipping Weight | 1.95 kg |
Compatible with
| Designed For | (with dock interface) ¦ Lenovo ThinkPad A485 20MU, 20MV ¦ Lenovo ThinkPad L13 20R3, 20R4 ¦ Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 20VH, 20VJ, 21AB, 21AC ¦ Lenovo ThinkPad L13 Yoga 20R5, 20R6 ¦ Lenovo ThinkPad L13 Yoga Gen 2 20VK, 20VL, 21AD, 21AE ¦ Lenovo ThinkPad L14 Gen 1 20U1, 20U2, 20U5, 20U6 ¦ Lenovo ThinkPad L14 Gen 2 20X1, 20X2 ¦ Lenovo ThinkPad L15 Gen 1 20U3, 20U4, 20U7, 20U8 ¦ Lenovo ThinkPad L15 Gen 2 20X3, 20X4 ¦ Lenovo ThinkPad L480 20LS ¦ Lenovo ThinkPad L490 20Q5, 20Q6 ¦ Lenovo ThinkPad L580 20LW, 20LX ¦ Lenovo ThinkPad L590 20Q7, 20Q8 ¦ Lenovo ThinkPad P14s Gen 1 20S4, 20S5, 20Y1, 20Y2 ¦ Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 20VX, 20VY, 21A0, 21A1 ¦ Lenovo ThinkPad P15s Gen 1 20T4, 20T5 ¦ Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 20W6, 20W7 ¦ Lenovo ThinkPad P43s 20RH, 20RJ ¦ Lenovo ThinkPad P52s 20LC ¦ Lenovo ThinkPad P53s 20N6, 20N7 ¦ Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 20S0, 20S1, 20S2, 20S3, 20UD, 20UE ¦ Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20W0, 20W1, 20XK, 20XL ¦ Lenovo ThinkPad T14s Gen 1 20T0, 20T1, 20UH, 20UJ ¦ Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 20WM, 20WN, 20XF, 20XG ¦ Lenovo ThinkPad T15 Gen 1 20S6, 20S7 ¦ Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 20W4, 20W5 ¦ Lenovo ThinkPad T480 20L5, 20L6 ¦ Lenovo ThinkPad T480s 20L7, 20L8 ¦ Lenovo ThinkPad T490 20N2, 20N3, 20Q9, 20QH, 20RX, 20RY ¦ Lenovo ThinkPad T490s 20NX, 20NY ¦ Lenovo ThinkPad T495 20NJ, 20NK ¦ Lenovo ThinkPad T495s 20QJ, 20QK ¦ Lenovo ThinkPad T580 20L9, 20LA ¦ Lenovo ThinkPad T590 20N4, 20N5 ¦ Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Gen) 20KG, 20KH ¦ Lenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Gen) 20QD, 20QE, 20R1, 20R2 ¦ Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 20U9, 20UA ¦ Lenovo ThinkPad X1 Yoga (4th Gen) 20QF, 20QG, 20SA, 20SB ¦ Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 5 20UB, 20UC ¦ Lenovo ThinkPad X13 Gen 1 20T2, 20T3, 20UF, 20UG ¦ Lenovo ThinkPad X13 Gen 2 20WK, 20WL, 20XH, 20XJ ¦ Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 1 20SX, 20SY ¦ Lenovo ThinkPad X390 20Q0, 20Q1, 20SC, 20SD ¦ Lenovo ThinkPad X390 Yoga 20NN, 20NQ ¦ Lenovo ThinkPad X395 20NL, 20NM |
Specifications
ThinkPad-dockingstationer giver den bedste dockingoplevelse for ThinkPad-kunder i større virksomheder. Det innovative stik på siden, der er designet eksklusivt til bærbare ThinkPad-computere, gør det muligt sikkert og nemt at oprette forbindelse til et bredt udvalg af USB-tilbehør og eksterne skærme uden brug af driver, og understøttelse af hurtig opladning og en spejlet tænd/sluk-knap gør det nemt at pakke sammen og komme af sted. ThinkPad-dockingstationer er designet til miljøer i større virksomheder og understøtter PXE-boot, Wake-on LAN og MAC-adresse-gennemgang, hvilket forenkler styring af aktiver for it-administratorer. ThinkPad-dockingstationer er omhyggeligt designet og testet og giver en problemfri dockingoplevelse.
- Versatile connectivity
Equipped with a variety of interfaces including USB 3.1 Gen 1 with Always-on charging, USB-C, and Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T, the Lenovo ThinkPad Pro Docking Station offers versatile connectivity options for a wide range of devices. - Enhanced video and audio support
With two DisplayPort outputs and comprehensive audio/video support, this docking station is ideal for professionals seeking high-quality video conferencing and multimedia experiences. - Efficient power delivery
The docking station comes with a 135-watt power adapter, ensuring efficient power delivery to both the docking station and the connected ThinkPad, keeping your devices charged and ready to go. - Advanced network features
Features such as MAC address pass-through, Preboot Execution Environment (PXE) support, and wake on LAN, enhance network management and allow for seamless integration into corporate environments.