HP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock
Part# AW5M5UT#ABB
EAN:0198701752547
HP 280W Ultra Dock G6 - Docking station - Thunderbolt 4 - 2 x DP, HDMI, USB-C - 1GbE, 2.5GbE - 330 Watt - Europe
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | HP 280W Ultra Dock G6 - docking station - Thunderbolt 4 - 2 x DP, HDMI, USB-C - 1GbE, 2.5GbE |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 12.1 cm x 12.1 cm x 4.95 cm |
| Weight | 790 g |
| Networking | Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet |
| Power | Power adapter 330 Watt Power Provided |
| Product Type | Docking station |
| Localisation | English / Europe |
| Docking Interface | Thunderbolt 4 |
| Video Interfaces | 2 x DP, HDMI, USB-C |
General features
| Product Type | Docking station |
| Width | 12.1 cm |
| Depth | 12.1 cm |
| Height | 4.95 cm |
| Weight | 790 g |
| Localisation | English / Europe |
Ports
| Interfaces | 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (15 W) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 2 ¦ 2 x USB 3.2 Gen 1 ¦ 1 x network - 2.5GBase-T - RJ-45 ¦ 2 x display / video - DisplayPort - 20 pin DisplayPort ¦ 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x Thunderbolt 4/USB4 ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2/DisplayPort 1.4 with Power Delivery |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labour - 3 years |
Network
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet |
Compliance
| Cables Included | 1 x Thunderbolt 4/4.5 mm power barrel cable - 1 m |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), LED Light Bar |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
Power
| Power Device | Power adapter |
| Power Provided | 330 Watt |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
Resolution
| Max Resolution Details | 5120 x 2880 - 60 Hz (Single Display) ¦ 2560 x 1440 - 60 Hz (Dual Display) ¦ 1920 x 1080 - 60 Hz (Triple Display) ¦ 2560 x 1440 - 60 Hz (Quad Display) ¦ 1920 x 1080 - 360 Hz (Single Display) |
Requirements
| OS Required | Microsoft Windows 10 / 11, Apple MacOS, Google Chrome OS, Linux, HP ThinPro |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 39.6 cm |
| Shipping Depth | 17.1 cm |
| Shipping Height | 9.5 cm |
| Shipping Weight | 1.14 kg |
Specifications
The HP 280W Ultra Dock G6 is a versatile docking station designed to enhance productivity through a range of connectivity options. Equipped with Thunderbolt 4, the dock simplifies device management while supporting multiple interfaces including HDMI, DisplayPort, and USB-C, allowing integration with various peripherals. With a robust power supply delivering up to 330 W, the docking station ensures devices remain charged while connected, catering to extensive multitasking needs. Additionally, the dock supports high-resolution displays, enabling configurations of dual, triple, or quad displays that improve workflow. Built with an LED light bar and a Kensington security slot, it combines functionality with security, making it an essential accessory for professionals who demand efficiency.
- Flere porte. Mere fleksibilitet
Flere porte betyder flere muligheder. Med en TBT4 , USB-C DP Alt. Mode, HDMI, RJ-45, to USB-C -, to DisplayPort og fem USB-A-porte kan du tilslutte alle dine enheder. - Intuitivt, kompakt design
Hold dig orienteret om enhedens statusopdateringer med intuitivt LED-lys og meddelelser på skærmen. Tilslut nemt til dine porte, og slip for rod på skrivebordet med USB-C -kabeltilslutning bagpå, alt sammen i et kompakt design. - En komplet pakke med administrationsværktøjer
Giv dit IT-personale mulighed for at administrere dine dockingstationer efter produktnavn, serienummer og MAC-adresse overalt med de tidsbesparende og brugervenlige værktøjer til elektronisk mærkning (eTag) og HP CMSL-administration. - Intel vPro med ledning
Med Intel vPro Active Management-teknologi kan autoriserede administratorer tilgå notebooks via fjernadgang ved hjælp af ledningstilsluttede forbindelser, også når den er slukket, for at foretage opdateringer. - 3 års begrænset garanti
Få ekstra tryghed med 3 års begrænset garanti, som omfatter teknisk support, diagnosticeringsservice og hardwareudskiftning. - Kompatibel med myHP
Gør brug af hardware- og softwareinnovationer fra HP med myHP-programmet. Dette ene dashboard giver adgang til indstillinger for din dockingstation og andre enheder.