Li-ion Battery Rack Type G - IEC
Part# LIBATTSMGGIEC
EAN:5705154182736
APC Li-ion Battery Rack Type G - IEC - Battery enclosure (rack-mountable) - Lithium Ion - 67 Ah - white - for P/N: GVX500K1250GS, GVX500K1500GS, GVX750K1250GS, GVX750K1500GS, GVX750K1500HS
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | APC Li-ion Battery Rack Type G - IEC - battery enclosure - Li-Ion - 67 Ah |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 65 cm x 59.9 cm x 205.5 cm |
| Weight | 549.98 kg |
| Device Type | Battery enclosure - rack-mountable |
| Battery | Lithium Ion - 67 Ah |
| Colour | White |
| Designed For | P/N: GVX1000K1000HS, GVX1000K750HS, GVX1250K1000HS, GVX500K1000HS, GVX500K1250GS, GVX500K1250HS, GVX500K1500GS, GVX500K1500HS, GVX500K500HS, GVX500K750HS, GVX625K1000HS, GVX625K625HS, GVX750K1000HS, GVX750K1250GS, GVX750K1250HS, GVX750K1500GS, GVX750K1500HS, GVX750K500GS, GVX750K500HS, GVX750K750HS |
General features
| Device Type | Battery enclosure - rack-mountable |
| Colour | White |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 3 years |
Compliance
| Compliant Standards | RoHS, REACH |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 18 °C |
| Max Operating Temperature | 28 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 60% |
Battery
| Technology | Lithium Ion |
| Voltage Provided | 30.4 V |
| Capacity | 67 Ah |
Physical dimensions
| Width | 65 cm |
| Depth | 59.9 cm |
| Height | 205.5 cm |
| Weight | 549.98 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 120 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 220 cm |
Compatible with
| Designed For | P/N: G7TUPS250, G7TUPS300, G7TUPS400, G7TUPS500, GVMPB160KG65S, GVMPB160KHS, GVMPB180KG65S, GVMPB200KHS, GVMPB225KG65S, GVMRB160KG65S, GVMRB180KG65S, GVMRB225KG65S, GVMS160KGF65S, GVMS180KGF65S, GVMS225KGF65S, GVMSB160KG65S, GVMSB160KHS, GVMSB180KG65S, GVMSB200KHS, GVMSB225KG65S, GVX1000K1000GS, GVX1000K1000HS, GVX1000K1250GS, GVX1000K1250HS, GVX1000K1500GS, GVX1000K1500HS, GVX1000K750GS, GVX1000K750HS, GVX1250K1000GS, GVX1250K1000HS, GVX1250K1250GS, GVX1250K1250HS, GVX1250K1500GS, GVX1250K1500HS, GVX1500K1250GS, GVX1500K1250HS, GVX1500K1500GS, GVX1500K1500HS, GVX1750K1500GS, GVX1750K1500HS, GVX500K1000GS, GVX500K1000HS, GVX500K1250GS, GVX500K1250HS, GVX500K1500GS, GVX500K1500HS, GVX500K500GS, GVX500K500HS, GVX500K750GS, GVX500K750HS, GVX625K1000GS, GVX625K1000HS, GVX625K625GS, GVX625K625HS, GVX750K1000GS, GVX750K1000HS, GVX750K1250GS, GVX750K1250HS, GVX750K1500GS, GVX750K1500HS, GVX750K500GS, GVX750K500HS, GVX750K750GS, GVX750K750HS |
Specifications
Battery cabinet that includes Lithium-Ion batteries, Battery Management System (BMS), switchgear, power supply, and communication interface. Compatible with Galaxy VM, Galaxy VX, and Galaxy 7000 UPSs.
- Advanced battery management included
Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides a clear picture of battery runtime and health, with the added benefits of predictable, consistent runtime performance and stable cell health. - Compact battery footprint
Reduces battery solution footprint dramatically, so revenue-generating equipment can take its place. - Extended battery life
Lithium-ion technology doubles battery service life, reducing the risks of downtime or load interruption during maintenance or replacement. - Lightweight battery solution
Reduces weight by over two-thirds, providing flexibility to install the battery solution on any floor while minimizing structural modification requirements. - Reduces cooling costs
Reduces the battery room size and increases tolerance to a wider operating temperature range, which allows you to decrease the capacity of the cooling solution