Lenovo USB-C to HDMI 2.0b Adapter
Part# 4X90R61022
EAN:0192940376274
Lenovo - Adapter - USB-C male to HDMI female - 24 cm - black - 4K60Hz (3840 x 2160) support
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo adapter - 24 cm |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Features | 4K60Hz (3840 x 2160) support |
| Colour | Black |
| Cable | Adapter |
| Cable Length | 24 cm |
| Connectors | USB-C - male |
| Connectors (Second End) | HDMI - female |
| Works With Chromebook | Yes |
General features
| Cable Type | Adapter 4K60Hz (3840 x 2160) support |
| Cable Length | 24 cm |
| Features | HDR support, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Colour | Black |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
Compliance
| Compliant Standards | VCCI, C-Tick, CB, FCC, EAC, HDCP 2.2 |
| Works With Chromebook | Yes |
Schnittstelle
| Connectors | 24 pin USB-C - male |
| Connectors (Second End) | 19 pin HDMI Type A - female |
Physical dimensions
| Weight | 34 g |
Shipping dimensions
| Shipping Weight | 50 g |
Specifications
The Lenovo USB-C to HDMI 2.0b Adapter connects USB-C enabled notebooks to HDMI enabled displays such as monitors and projectors. Its 240mm length and 34g weight make it versatile and travel ready. So you can enjoy all the benefits of HDMI 2.0b technology, like support for resolutions up to UHD 4K @60Hz, anytime.
- High-definition support
This video adapter supports 4K resolution at 60 Hz (3840 x 2160), enabling users to enjoy crisp and vibrant visuals suitable for any display need. - Enhanced image quality
With HDR support and Hybrid Log-Gamma (HLG), this adapter brings out the best in video clarity and color accuracy, elevating multimedia experiences. - Robust compatibility
The adapter"s compliance with industry standards like HDCP 2.2 ensures reliable connections and broad compatibility with a wide range of devices. - Versatile connectivity
Designed with a 24-pin USB-C male connector on one end and a 19-pin HDMI Type-A female connector on the other, this adapter is perfect for a variety of setups. - User-friendly installation
The Plug-and-Play nature of this adapter makes it simple to connect devices quickly, eliminating any setup hassles for immediate use.