Galaxy VS UPS 40kW 400V Start-UP 5*8
Part# GVSUPS40KHS
EAN:5705154118865
APC Galaxy VS GVSUPS40KHS - UPS - AC 380/400/415 V - 40 kW - 40000 VA - 3-phase - no battery - RAL 9003 - with Start-Up Service 5X8
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | APC Galaxy VS GVSUPS40KHS - UPS - 40 kW - 40000 VA |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 52.1 cm x 84.7 cm x 148.5 cm |
| Weight | 210 kg |
| Device Type | UPS - external |
| Battery | No battery |
| Input Voltage | AC 380/400/415 V |
| Output Voltage | AC 380/400/415 V |
| Colour | RAL 9003 |
| Included Accessories | Dust filter |
| Input Wiring | 3-phase |
| Bundled Services | Start-Up Service 5X8 |
| Power Capacity | 40 kW / 40000 VA |
| Input Connectors | Hardwire 4-wire (3PH + G), hardwire 5-wire (3PH + N + G) |
General features
| Device Type | UPS - external |
| Bundled Services | Start-Up Service 5X8 |
| Colour | RAL 9003 |
Ports
| Expansion Slots | 1 SmartSlot |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - on-site |
Compliance
| Included Accessories | Dust filter |
| Features | Touch screen interface, built-in static bypass, audible alarm, LCD display, visible alarm |
| Compliant Standards | IP21, CSA C22.2 No. 107.3, EN 62040-1, EN 62040-2, EN 62040-3, FCC Part 15 A, IEC 60721-4-2, IEC 62040-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, UL 1778 5th edition |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 95% (non-condensing) |
| Sound Emission | 65 dBA |
Battery
| Type | No battery |
Capacity
| UPS Technology | On-line |
| Input Voltage | AC 380/400/415 V |
| Input Voltage Range | AC 340 - 460 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Input Wiring | 3-phase |
| Frequency Required | 40 - 70 Hz |
| Input Connectors | Hardwire 4-wire (3PH + G), hardwire 5-wire (3PH + N + G) |
| Output Voltage | AC 380/400/415 V 50/60 Hz |
| Power Capacity | 40 kW / 40000 VA |
| Output Waveform | Sinewave |
| Efficiency | 97% |
| Power Factor (PF) | 0.99 |
Physical dimensions
| Width | 52.1 cm |
| Depth | 84.7 cm |
| Height | 148.5 cm |
| Weight | 210 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 99 cm |
| Shipping Height | 168 cm |
| Shipping Weight | 235 kg |
Specifications
Highly efficient, easy-to-deploy 40kW, 400V 3-phase uninterruptible power supply (UPS) that brings best-in-class power protection to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Compact design, high-density technology and modular architecture keep total cost of ownership low and operational efficiency at the highest levels. Galaxy VS reduces your energy losses by up to 66% with the patented ECOnversion mode – reaching up to 99% efficiency levels and delivering more energy savings than even our industry-leading 97% efficiency in normal operating mode. The UPS is EcoStruxure-ready to give you peace of mind with cloud-based remote monitoring and management via your smartphone. Includes 5x8 start-up service. For battery runtime details, see the runtime charts published under the Documents tab.
- Efficient power management
With an impressive efficiency of 97%, the APC Galaxy VS maximizes energy usage, ensuring that power is delivered in the most effective manner. Its power factor of 0.99 further enhances its efficiency, making it an ideal solution for energy-conscious operations. - Advanced connectivity
Equipped with a SmartSlot and featuring a touchscreen interface, this UPS offers advanced connectivity options. The SmartSlot expansion allows for additional accessories to enhance functionality, while the intuitive touchscreen interface ensures easy monitoring and control. - Robust environmental adaptability
Designed to operate in a wide range of environmental conditions, the APC Galaxy VS can function in temperatures from 0°C to 40°C and withstand humidity levels of 0 - 95% (non-condensing). This resilience ensures reliable performance in diverse operating environments. - Comprehensive protection
Featuring a suite of compliant standards including CSA, EN, FCC, IEC, IP21, and UL certifications, the APC Galaxy VS is built to offer robust protection against a variety of electrical threats, ensuring the safety and longevity of connected equipment. - Versatile power solution
With a power capacity of 40 kW and the ability to provide a sinewave output, this UPS is capable of supporting a wide range of equipment. Its built-in static bypass and audible and visible alarms offer additional layers of security for critical systems.