YOGA 530-14IKB i5-8250U/8GB/256M2/HD/MT/F/C/W10
Part# 81EK-CTO-08-C
EAN:5715251299367
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Yoga 530-14IKB - 14" - Intel Core i5 - 8250U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Spanish |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | Accelerometer |
| Dimensions (WxDxH) | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm |
| Weight | 1.67 kg |
| Processor | Intel Core i5 (8th Gen) - 8250U / 1.6 GHz, up to 3.4 GHz / 6 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Product Type | Notebook - flip design |
| Localisation | Language: Spanish / region: Spain |
| Display | 14" LED backlight touchscreen 1920 x 1080 / Full HD |
| Battery | 4-cell - up to 10 hours |
| Operating System | Win 10 Home 64-bit |
| Memory | 8 GB DDR4 (1 x 8 GB) |
| Colour | Mineral grey |
| Keyboard | Spanish |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Storage | 256 GB SSD - NVMe |
| Security | Fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 1.39 W/kg (body) ¦ 1.39 W/kg (limb) |
General features
| Product Type | Notebook - flip design |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit Edition |
RAM
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| RAM | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Speed | 2400 MHz |
| Slots Qty | 1 |
| Max RAM Supported | 16 GB |
| Empty Slots | 0 |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge |
| Compliant Standards | RoHS |
| Colour | Mineral grey |
| Included Accessories | Power adapter |
| Localization | Language: Spanish / region: Spain |
| Security | Fingerprint reader |
| SAR Value | 1.39 W/kg (body), 1.39 W/kg (limb) |
| Integrated Options | Accelerometer |
| Case Material | Polycarbonate, glass-fibre |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington mini security slot |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 1.39 W/kg (body) ¦ 1.39 W/kg (limb) |
Software
| Software Included | Lenovo ID, Lenovo App Explorer, Lenovo Vantage |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Features | One Glass Solution |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | 4-cell Lithium Ion |
| Capacity | 45 Wh |
| Run Time | Up to 10 hours |
Network
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
Physical dimensions
| Weight | 1.67 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm |
Processor
| Features | Integrated memory controller |
| Cache | 6 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8250U / 1.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium |
| Resolution | 1 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera | Yes - 720p |
| Audio Features | Output: Harman audio technology |
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 620 |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Features | Multi-touch touchpad |
| Keyboard Layout | Spanish |
Power
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| Interfaces Details | USB 3.1 Gen 1 ¦ USB 3.1 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.1 Gen 1 ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Meet the Yoga 530, a stylishly 2-in-1 laptop packed with features that will make your entertainment and creativity better.
- Get used to people staring
Featuring polished aluminum surfaces and a 360° hinge that effortlessly transitions from tablet to laptop mode and back, the Yoga 530 is as stylish as it is adaptable. - Streamline your day
The Yoga 530 is packed with speed and power to boost your productivity and creativity. The powerful processing offers a performance boost with unprecedented touchscreen & pen responsiveness, faster boot up, and seamless multitasking. - Take it anywhere - even away from outlets
The Yoga 530 is portable enough to take anywhere, and its extended battery life lets you stay there for a while.