TB 16 G6 IRL i7-13700H/32GB/1TBM2/WUXGA/F/C/W11P
Part# 21KHCTO1WW-CTO60-G
EAN:5715251344425
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL - 16" no CPU - 0 GB RAM SSD |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| Processor | No CPU |
| Networking | Bluetooth, Wi-Fi, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Localisation | Region: Worldwide |
| Display | 16" |
| Operating System | No OS |
| Memory | 0 GB DDR5 |
| Colour | Dual tone arctic grey |
| Pricing Type | CTO |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9 |
| Storage | SSD |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Carbon Footprint | 343 kg carbon emissions (EU) |
General features
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Operating System | No operating system |
RAM
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| RAM | 0 GB |
| Slots Qty | 2 |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Empty Slots | 2 |
Storage capacity
| Main Storage | SSD M.2 PCIe |
Compliance
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, MIL-STD-810H tested, Modern Standby, self-healing BIOS |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, FSC, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TCO Certified 9.0 |
| Colour | Dual tone arctic grey |
| Pricing Type | CTO |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Localization | Region: Worldwide |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Case Material | Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom) |
| Surface Finish | Anodising sandblasting |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Features | Anti-glare |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | +89 / -89 |
| Vertical Viewing Angle | +89 / -89 |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
Network
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2) |
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Wireless | Bluetooth, Wi-Fi |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
Physical dimensions
| Weight | 1.7 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
Processor
| CPU | No CPU |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus |
| Camera | Yes |
| Audio Features | Input: smart noise-cancelling |
| Graphics Processor | - up to |
| Codec | Realtek ALC3287 |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
| Numeric Keypad | Yes |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
Connections & interface
| Slots | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (2 free) |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ LAN ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |
| Carbon Footprint | 343 kg carbon emissions (EU) |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 48 |
| PAIA Version | 1.3.2 |
Specifications
From home to coffee shops, this laptop is the ultimate powerhouse for on-the-go professionals, providing the perfect blend of performance, portability, and connectivity. Its lightning-fast processor is ideal for multitasking and crunching complex data sets. The outstanding memory ensures seamless performance while running multiple applications concurrently. Plus, its 16" expansive display ensures crystal-clear visuals to analyze critical presentations on the fly.
- Big inside and out
Want a business laptop that"s big on performance and improves productivity? The Lenovo ThinkBook 16 Gen 6 laptop offers a state-of-the-art upgrade to your daily tasks. Featuring Intel Core processors, this device redefines mobility at work. The superior bandwidth of dual-channel memory configurations means faster data transfer speeds and improved performance. Ample storage, smart security, and manageability features also help take your daily workflow to amazing heights. - Security that"s got your back - and front
Biometrics provide extra protection on the ThinkBook 16 Gen 6 laptop - from the fingerprint reader integrated with the power button to the facial recognition software that works with the infrared (IR) camera. ThinkShield, the comprehensive suite of security solutions, ensures your system is protected. Trusted Platform Module (TPM) firmware encrypts your data, and a self-healing BIOS restores critical info should your device ever become corrupted. - Up your collaboration game
With a Full HD-infrared hybrid camera, the ThinkBook 16 Gen 6 laptop makes video calling a cinch. Rich, clear images on an even bigger screen (given the 16:10 aspect ratio) will make you feel like you"re in the same room as your colleagues. With AI-based noise cancellation and Dolby Audio, no more background noises - people will hear you loud and clear, the same way you"ll hear them. What"s more, when you don"t want to be on camera, the webcam privacy shutter ensures you stay out of sight. - Looks good, feels great
Along with the sleek look and feel of the aluminum chassis, the ThinkBook 16 Gen 6 laptop boasts an upgraded ergonomically redesigned keyboard. The keys are larger than previous generations and include a concave cap that curves to your fingertips - plus, the keys are made from 50% post-consumer recycled plastic. The expanded touchpad feels smooth and easy. And an F9 smart key can be customized to open any frequently used app - or keep the default, which links directly to the Services page.