Lenovo ThinkPad Z13 G1
Part# 21D2CTO1WW-CTO55-G
EAN:5715251320672
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad Z13 Gen 1 - 13.3" no CPU |
| Dimensions (WxDxH) | 29.44 cm x 19.96 cm x 1.399 cm |
| Processor | No CPU |
| Networking | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Product Type | Notebook |
| Localisation | Region: Worldwide |
| Display | 13.3" @ 60 Hz |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Operating System | No OS |
| Memory | LPDDR5 (provided memory is soldered) |
| Pricing Type | CTO |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Image Colour Disclaimer | The displayed product image may be a different colour |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | No operating system |
RAM
| Technology | LPDDR5 SDRAM |
| RAM | (provided memory is soldered) |
| Speed | 6400 MHz |
| Rated Speed | 6400 MHz |
Compliance
| Features | Administrator password, system password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, certificate based BIOS authentication, FIDO (Fast Identity Online) authentication |
| Compliant Standards | RoHS, FIPS 140-2, TUV Rheinland Low Blue Light Certification, Energy-Related Products (ErP) Lot 3, TCO Certified 9.0 |
| Pricing Type | CTO |
| Localization | Region: Worldwide |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Image Colour Disclaimer | The displayed product image may be a different colour |
| Case Material | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 13.3" |
| Features | Low Blue Light technology, 91.6% screen-to-body ratio |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 51.5 Wh |
Network
| Wireless Controller | Qualcomm NFA725A |
| Wireless | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 29.44 cm x 19.96 cm x 1.399 cm |
Processor
| CPU | No CPU |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Fixed focus, e-camera shutter |
| Camera | Yes - 1080p |
| Audio Features | Input: Dolby Voice, 360° far-field |
| Codec | Realtek ALC3306 |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, edge-to-edge backlit keyboard, Fn keys with Unified Communications controls, Haptic ForcePad |
| Keyboard Backlight | Yes |
Connections & interface
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports DisplayPort 1.4a Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| TCO Certified | - |
Specifications
AMD Ryzen PRO 6000 series mobile processors deliver outstanding videoconferencing and epic battery-life. The ThinkPad Z13 blazes through tasks lightning-fast. So don"t worry about checking email, streaming music, switching Apps, and having a bazillion tabs open - it meets you where you are.
The Z13 is rolling out with a Communications Bar. Sure, it"s got a camera - and with FHD infrared technology, it"s great. But with adjustable settings, AI-based noise-canceling mics with Dolby Voice, and facial-recognition login capability, it"s so much more. The Communications Bar inspires a world of collaboration everywhere you are.
- Multitask to your heart"s content
AMD Ryzen PRO 6000 series mobile processors deliver outstanding videoconferencing and epic battery-life. The ThinkPad Z13 blazes through tasks lightning-fast. So don"t worry about checking email, streaming music, switching Apps, and having a bazillion tabs open - it meets you where you are. - Inspiring collaboration with your world
The Z13 is rolling out with a Communications Bar. Sure, it"s got a camera - and with FHD infrared technology, it"s great. But with adjustable settings, AI-based noise-canceling mics with Dolby Voice, and facial-recognition login capability, it"s so much more. The Communications Bar inspires a world of collaboration everywhere you are. - Redesigned keyboard - not just for typing
While ThinkPad keyboard is timeless, Lenovo has taken it to a new level. It features a glass haptic touchpad with integrated navigation buttons. The little red TrackPoint? Still there, and you can still use it like a mouse. But you can also double-tap to launch the Communications Quick Menu settings to optimize audio-visuals. There"s even a Dictation Toolbar for handy speech-to-text transcription. - AMD-Microsoft security partnership
All ThinkPad laptops include ThinkShield, a suite of security solutions engineered to safeguard your business. The Z13 laptop also has ground-breaking chip-to-cloud technology with Microsoft Pluton, resulting from a partnership between AMD and Microsoft - working in conjunction with data encryption and biometrics. Plus, an electronic shutter controlled by the F9 key ensures the camera stays off - Quality you can trust
Lenovo uses the US Department of Defense"s MIL-STD 810H standards to create a balance of value and durability for the ThinkPad laptops. Lenovo tests against 12 standards and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. These tests cover harsh variables like Arctic wilderness and desert dust storms, including temperature, pressure, humidity, vibration, and more.