Lenovo ThinkPad T14s Gen 4
Part# 21F600B1MX-S
EAN:5715251420044
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad T14s Gen 4 - 14" - Intel Core i5 - 1345U - Intel Evo vPro Enterprise Platform - 32 GB RAM - 512 GB SSD - Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 years - on-site |
| Dimensions (WxDxH) | 31.75 cm x 22.69 cm x 1.69 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) - 1345U / 1.6 GHz, up to 4.7 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Localisation | Language: English, Nordic / region: Denmark, Finland, Norway, Sweden |
| Display | 14" touchscreen ThinkPad Privacy Guard 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Operating System | Win 11 Pro - Danish / English / Finnish / Norwegian / Swedish |
| Memory | 32 GB LPDDR5X (provided memory is soldered) |
| Colour | Deep black |
| Keyboard | Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Platform Technology | Intel Evo vPro Enterprise Platform |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Onsite Support |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Pro - Danish / English / Finnish / Norwegian / Swedish |
RAM
| RAM | 32 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
| Speed | 4800 MT/s |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 years - on-site |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Onsite Support |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Deep black |
| Case Material | Aluminium (bottom), carbon fibre hybrid (top) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Intel Active Management Technology (iAMT), MIL-STD-810H tested |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C slim power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26 |
| Localization | Language: English, Nordic / region: Denmark, Finland, Norway, Sweden |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
Software
| Software Included | Glance by Mirametrix, Intel Connectivity Performance Suite |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 500 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Privacy Technology | ThinkPad Privacy Guard |
| Features | Anti-glare, on-cell touch technology |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 57 Wh |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.75 cm x 22.69 cm x 1.69 cm |
| Weight | 1.25 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i5 (13th Gen) 1345U / 1.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Performance Cores | 2 |
| Efficient Cores | 8 |
| Cache | 12 MB |
| Platform Technology | Intel Evo vPro Enterprise Platform |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, Discrete IR, Privacy Alert, Ultrasonic Human Presence Detection |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Audio Features | Input: 360° far-field |
Keyboard
| Type | Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.0 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
With Cortana Premium, you can speak commands to your ThinkPad T14s laptop from across the room. Integrated dual far-field microphones wake your device with a simple phrase as long as the cover is open. Quickly and easily find files and calendar events. Even put your system into standby mode to improve battery performance. Convenient and time-saving.
The ThinkPad T14s laptop improves productivity with the call-control key. With just the touch of a button, you can easily answer, make, and disconnect from conference calls on your device by using the F9-F11 function keys.
- Boost your business performance
Built to perform and engineered to endure, the flagship business line boasts your customizable laptops. Features like blazing-fast memory and cutting-edge storage options, along with the advanced technology, make the ThinkPad T series the ideal choice to take your business to the next level. - Trusted quality is a given
This T series delivers the dependability you appreciate and expect. Whether it"s productivity-enhancing features that increase employee efficiencies, or offerings that improve remote collaboration, these powerful devices have it all - and then some. From the renowned TrackPoints to the ergonomic keyboards, to the range of vibrant display options and earth-friendly certifications, there"s a T series laptop that"s right for your business. - Keeps up when you"re on the go
Whether you need epic battery life with rapid-charging technology, blazing fast file-loading, bootups that take just seconds, or premium graphics options, this T series delivers. These powerful laptops with a lightweight for the slim models keep up with late-nights and early morns. - Engineered to endure
Lenovo tests ThinkPad devices against 12 MIL-SPEC 810H requirements and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. From the Arctic wilderness to desert dust storms, from zero-gravity to spills and drops, T Series laptops are engineered to endure.