Lenovo ThinkPad P14s G6
Part# 21QLCTO1WW-CTO2-B
EAN:5715251423854
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 - Copilot+ PC - 14" no CPU - AMD PRO - 0 GB RAM SSD |
| Dimensions (WxDxH) | 31.59 cm x 22.37 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Processor | No CPU |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Mobile workstation - Copilot+ PC - 180-degree hinge design |
| Localisation | Region: Worldwide |
| Display | 14" |
| Input Device | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Operating System | No OS |
| Memory | 0 GB DDR5 |
| Colour | Black |
| Platform Technology | AMD PRO |
| Pricing Type | CTO |
| Environmental Standards | TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Integrated Webcam | Yes |
| Carbon Footprint | 179 kg carbon emissions (EU) |
General features
| Product Type | Mobile workstation - 180-degree hinge design |
| AI Level | Copilot+ PC |
| Operating System | No operating system |
RAM
| RAM | 0 GB |
| Max RAM Supported | 96 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 5600 MT/s |
| Rated Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 2 |
Storage capacity
| Main Storage | SSD M.2 PCIe - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Black |
| Case Material | Polycarbonate (bottom), carbon fibre (top), glass-fibre (top), polycarbonate (top), 30% post-consumer recycled plastic (top) |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Administrator password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, bottom cover tamper detection |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS |
| Localization | Region: Worldwide |
| Pricing Type | CTO |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 14" |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Features | Anti-glare, 86% screen-to-body ratio |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Realtek RTL8111EPV |
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.59 cm x 22.37 cm |
| Weight | 1.39 kg |
Processor
| CPU | No CPU |
| Platform Technology | AMD PRO |
Audio & graphics
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Video System Features | Direct X 12 |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus, Temporal Noise Reduction |
| Sound | Stereo speakers |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Features | Multimedia control, spill-resistant, multi-touch touchpad, Copilot key |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Slots | 1 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 available) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ LAN |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| Carbon Footprint | 179 kg carbon emissions (EU) |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 28 |
| PAIA Version | 1.4.7 |
Specifications
The Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 is engineered to provide a powerful computing experience, making it an ideal choice for professionals on the go. With a 14-inch display featuring an anti-glare finish and a screen-to-body ratio of 86%, this mobile workstation ensures high visual clarity and ample screen space for multitasking. The robust design is fortified with MIL-STD-810H testing, indicating reliability and durability in various environments, perfect for mobile professionals who need dependable devices.
- Reliable Audio Quality
Experience audio fidelity with high-definition audio and Dolby Atmos support. Stereo speakers provide clear sound, enhancing multimedia experiences whether during meetings or entertainment. - High-Resolution Webcam
The 5 megapixel webcam ensures clearer video calls, while features like privacy shutter and fixed focus help maintain confidentiality and video quality. Temporal Noise Reduction optimizes image clarity in various lighting conditions. - Robust and Durable Design
MIL-STD-810H testing indicates that the ThinkPad P14s can withstand challenging environments. The materials used, including carbon fiber and polycarbonate, enhance both its strength and lightweight nature. - Multipurpose Connectivity
Equipped with a variety of ports including USB-C, HDMI, and Thunderbolt 4, this notebook allows for seamless connectivity with multiple devices. Quick access to a LAN connection enhances networking options. - Advanced Security Features
The Trusted Platform Module (TPM 2.0) security chip and features like self-healing BIOS ensure that your work is safeguarded against unauthorized access, providing peace of mind for sensitive operations.