Flex 5 CB 14IAU7 Pentium 8505/4GB/64S/MT/F/Chrome
Part# 82T5000QMX-06
EAN:5715251379762
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo IdeaPad Flex 5i Chromebook 14IAU7 - 14" - Intel Pentium Gold - 8505 - 4 GB RAM - 64 GB eMMC - Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | Accelerometer, hall sensor, gyroscope, human presence sensor |
| Dimensions (WxDxH) | 31.55 cm x 22.9 cm x 1.98 cm |
| Weight | 1.58 kg |
| Processor | Intel Pentium Gold 8505 / 1.2 GHz, up to 4.4 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Product Type | Chromebook - flip design |
| Localisation | Language: English, Nordic / region: Denmark, Finland, Norway, Sweden |
| Display | 14" LED backlight touchscreen 1920 x 1200 / WUXGA |
| Input Device | Digitizer, digital pen |
| Battery | Up to 10 hours |
| Operating System | Chrome OS |
| Memory | 4 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Stone blue |
| Keyboard | Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 64 GB eMMC |
| Security | Google Security Chip H1, fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
General features
| Product Type | Chromebook - flip design |
| Operating System | Google Chrome OS |
RAM
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| Speed | 4266 MHz |
| Rated Speed | 2133 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 64 GB eMMC - eMMC 5.1 |
Compliance
| Colour | Stone blue |
| Case Material | Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom) |
| Surface Finish | Aluminium anodising stamping |
| Integrated Options | Accelerometer, hall sensor, gyroscope, human presence sensor |
| Security | Google Security Chip H1, fingerprint reader |
| Features | Pen upgradable |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS |
| Localization | Language: English, Nordic / region: Denmark, Finland, Norway, Sweden |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Google Assistant |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Glossy, One Glass Solution, Direct Bonding technology, capacitive touch screen, 170° viewing angle, one glass metal mesh (OGM), DC dimming |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 51 Wh |
| Run Time | Up to 10 hours |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.55 cm x 22.9 cm x 1.98 cm |
| Weight | 1.58 kg |
Processor
| CPU | Intel Pentium Gold 8505 / 1.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | 5-core |
| Cache | 8 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC5682I-VD |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Waves MaxxAudio |
Keyboard
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
| Keyboard Layout | Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, Chrome keyboard |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Baseret på op til 12. generations Intel Core-processorer, så du bliver effektiv og produktiv.
Nyd billeder i FHD (1920 x 1200) med 100% sRGB-farver og 400 nits lysstyrke
2-i-1-design giver dig mulighed for at arbejde og spille fleksibelt i tre tilstande– bærbar computer, telt eller tablet
Smart loginløsning (ekstraudstyr) beskytter dit privatliv og får dig hurtigere i gang
Understøtter pen og har en større touchpad, så du kan opnå mere, se mere og spille mere.
- Enorm produktivitet og hastighed
Multitask med stil via en 12. generations Intel Core-processor– oplev videoopkald i høj kvalitet, download filer, og kør apps i baggrunden uden miste pusten. Streaming og forbindelseshastigheder er op til tre gange hurtigere med Intel WiFi 6E, mens muligheder for hurtig lagerplads giver dig hurtig adgang til dine vigtige filer. - Kom straks i gang uden afbrydelser
Uanset om du bruger IdeaPad Flex 5i Chromebook Gen 7 (14" Intel) til et møde, tager noter i timerne eller læser derhjemme, skal du blot åbne den for at komme hurtigt i gang. Den starter også som ny og forbliver ny over tid, så du ikke skal løfte en finger. Med regelmæssige automatiske softwareopdateringer får din enhed de nyeste versioner, uden at du afbrydes midt i opgaver. - Imponerende lyd og farver
Forkæl dig selv med 400-nits billedkvalitet og levende 100% sRGB-farver. Væk serier og spil til live, samtidig med at du får fyldigere lyd fra de fremadrettede højttalere, finindstillet af MaxxAudio. Se flere rækker, og rul mindre gennem dit regneark på 16:10-skærmen med tynde kanter på alle sider. Klik, zoom og træk mere intuitivt med touchskærmen. - Klarhed, privatliv og ro i sindet
Lås hurtigt og sikkert op med fingeraftrykslæseren på udvalgte modeller. Deltag i krystalklare videoopkald på Full HD-webkameraet, så du får mere livagtige oplevelser sammen med venner, familie eller kolleger. Bloker kameraet efter opkaldet med den fysiske privatlivslukker, så privatlivet sikres. - Bedre skrive- og touchoplevelser
Den centrerede touchpad flugter med mellemrumstasten for at give en overlegen skriveoplevelse. Den hjælper også med at hvile dine håndled takket være rullehængslet, der hæver tastaturet til en mere ergonomisk vinkel. Vælg og rediger indhold med større præcision på den større 120 x 75 touchpad. Når solen går ned, eller du er i et mørkt rum, holder et tastatur med baggrundsbelysning (ekstraudstyr) dig på sporet. - Arbejd, som du vil
Skift til tablettilstand for at få gavn af en grænseflade, der er fuldt designet til touch. Skriv straks en pludselig idé ned med en Lenovo USI Pen (ekstraudstyr), der skriver som en rigtig pen på papir. Bevar dit fokus uden at bekymre dig om en oplader takket være en enorm batterilevetid. Uanset om du er i klasseværelset eller på cafeen, giver denne Chromebook dig alt, hvad du skal bruge lige ved hånden.