Logitech BRIO 100 - Webcam
Part# 960-001585
EAN:5099206113268
Logitech BRIO 100 - Webcam - colour - 2 MP - 1920 x 1080 - 1080p, 720p - audio - USB
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Logitech BRIO 100 - webcam |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| Features | Auto-light correction, integrated privacy shutter, RightLight 2 technology, lens with anti-reflex coating |
| Dimensions (WxDxH) | 7.291 cm x 6.664 cm x 3.191 cm |
| Weight | 75 g |
| Device Type | Webcam |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cables Included | 1 - USB cable - integrated - 1.5 m |
| Optical Sensor Type | 2 MP |
| Focus Adjustment | Fixed focus |
| Colour | Graphite |
| Audio | Yes: built-in omni-directional microphone |
| Camera | Colour |
| Interfaces | USB |
| Video Modes | 1080p, 720p |
| Software Certification | Certified for Microsoft Teams, Zoom Certified, Google Meet Certified |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
General features
| Device Type | Webcam |
| Audio Support | Yes: built-in omni-directional microphone |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 7.291 cm |
| Depth | 6.664 cm |
| Height | 3.191 cm |
| Weight | 75 g |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Compliance
| Included Accessories | Clip mount |
| Cables Included | 1 x USB cable - integrated - 1.5 m |
| Software Certification | Certified for Microsoft Teams, Zoom Certified, Google Meet Certified |
| Compliant Standards | Plug and Play, FSC, CarbonNeutral |
| Colour | Graphite |
Software
| OS Required | Microsoft Windows, Apple MacOS, Google Chrome OS |
Webcam
| Type | Colour |
| Max Digital Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Modes | 1080p, 720p |
| Digital Zoom | 1 |
| Video Capture | 1920 x 1080 @ 30 fps ¦ 1280 x 720 @ 30 fps |
| Features | Auto-light correction, integrated privacy shutter, RightLight 2 technology, lens with anti-reflex coating |
Focus
| Focus Adjustment | Fixed focus |
| Diagonal Field of View (degree) | 58 |
Digital Image Sensor
| Type | 2 MP |
Interface
| Computer Interface | USB |
Specifications
A 1080p full HD webcam with automatic lighting balance, built-in lens cap, and built-in microphone.
- A better look. a clearer look
Full HD 1080p resolution gives you more clarity for quality calls. - Show yourself 50% brighter
RightLight increases brightness by up to 50%, reducing shadows and ensuring you look better, compared to previous-generation Logitech webcams.3The Brio 100 webcam has been tested against Logitech"s C270 webcam. - Get maximum privacy
Carefully designed for home life, the built-in lens cap gives you maximum privacy. At the end of the day, open the shutter for peace of mind. - Better sound
A convenient built-in microphone lets you be heard clearly during video calls, so you can look and feel your best without too much trouble. - Plug-and-play on your platform
Brio 100 is compatible with most calling platforms such as Microsoft Teams, Google Meete Zoome with most operating systems such as Windows, macOSand ChromeOS.