Lenovo IdeaPad 5G 14Q8X05
Part# 82KF0001IX-S
EAN:5715251217866
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo IdeaPad 5G 14Q8X05 - 14" - Qualcomm Snapdragon 8cx - Kryo 495 - 8 GB RAM - 512 GB SSD - 5G - Italian |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | Proximity sensor |
| Dimensions (WxDxH) | 32.17 cm x 20.7 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8cx Kryo 495 up to 2.84 GHz |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Product Type | Notebook |
| Localisation | Language: English, Italian / region: Italy |
| Display | 14" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Battery | Up to 20 hours |
| Operating System | Win 10 Home 64-bit (on ARM) - Italian / English |
| Memory | 8 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Light silver |
| Keyboard | Italian |
| Service Provider | Service not included |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Wireless Broadband (WWAN) | 5G |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | Qualcomm Adreno 680 |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit Edition (on ARM) - Italian / English |
RAM
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| Speed | 1866 MT/s |
| Rated Speed | 1866 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Light silver |
| Case Material | Aluminum, polycarbonate, ABS plastic |
| Surface Finish | Painting |
| Integrated Options | Proximity sensor |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3 |
| Localization | Language: English, Italian / region: Italy |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Features | Anti-glare |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 51 Wh |
| Run Time | Up to 20 hours |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 32.17 cm x 20.7 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.2 kg |
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8cx Kryo 495 |
| Max Turbo Speed | 2.84 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Qualcomm Adreno 680 |
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 720p |
| Camera Features | IR camera, Windows Hello, fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Qualcomm WCD9341 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Italian |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt |
Connections & interface
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 free) |
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Interfaces | 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Network
| Generation | 5G |
| Controller | Foxconn T99W175 - M.2 Card |
| Service Provider | Service not included |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| TCO Certified | - |
Specifications
The IdeaPad 5G is meant to go places. This 14" laptop features 5G connectivity, a thin and light design, and all-day battery life. Use it wherever there"s a cellular signal, leave your charger behind, and enjoy its FHD display and user-facing speakers.
- Free yourself from Wi-Fi
Use the IdeaPad 5G untethered. Connect wherever you have a cellular signal, via 5G. Work from wherever you are - safely, speedily, and reliably - without having to search for a Wi-Fi network. Stay connected, almost anywhere. - True mobility
Light and thin, the 5G is easy to bring along with you anywhere. You can also leave its power cord behind, because its battery lasts many hours between charges. Or take it anywhere in your home without needing an outlet - and without overloading your Wi-Fi bandwidth. - Great looks - both chassis and display
This sleek laptop features a stylish finish and a 14" FHD (1920 x 1080), narrow-bezeled display. The display also covers 100 % of the sRGB color space, for vivid visual quality whether you"re watching a movie, looking at images, playing a game, or just surfing the web. - Smart features for your convenience
This laptop includes an instant-on feature, so you never have to wait. Its two 2 W Dolby Audio speakers are user-facing, for a superior sound. Modern standby lets you resume use immediately when it"s powered down, and it can charge devices during that time. Its 720p infrared (IR) camera allows you to log in hands-free, while its dual array mics produce crystal-clear videoconferences and chats.